CYKLAMENY

           Cyklamen to wieloletnia roślina bulwiasta, pochodząca z Azji Mniejszej, należąca do rodziny pierwiosnkowatych o zwartym i kępiastym pokroju. Zimozielone liście mają zielono-srebrzysty kolor z pięknym marmurkowym wzorem, co stanowi dodatkowy walor ozdobny oprócz samego kwiatu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W moim ogrodzie cyklameny perskie pojawiły się dość przypadkowo. Otóż  zimą dostałam je jako prezent na urodziny.  W domu pięknie i obficie kwitły. W momencie, gdy rośliny przeszły w stan spoczynku wiosną postanowiłam wsadzić  ich bulwy (niezbyt głęboko) na rabatę. Wybrałam im osłonięte, ciepłe miejsce ale nie bezpośrednio na słońcu i w pobliżu oczka wodnego. Po krótkim czasie okazało się że stanowisko to bardzo im podpasowało. Mikroklimat tam panujący sprzyjał długiemu kwitnieniu (przez całe lato) i utrzymywała się tam odpowiednia, stała wilgotność podłoża.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po tak udanym eksperymencie postanowiłam dosadzić w to miejsce jeszcze kilka sztuk. Tym razem  zakupiłam cyklameny drobnokwiatowe.  Mój wybór okazał się „strzałem w dziesiątkę” gdyż  soczysty kolor różowych i fioletowych kwiatów zachwycał swoim pięknem do grudnia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cyklameny lubią lekkie i przepuszczalne podłoże o zasadowym bądź obojętnym ph. Rośliny dobrze czują się w niższych temperaturach ale mimo to należy chronić ich bulwy przed silnym mrozem – na zimę okrywam igliwiem. Bulwy mogą być w ziemi przez kilka lat. Z każdym rokiem będą się rozrastać (sadzenie co 20 -30 cm)  i coraz obficiej kwitnąć! Świetnie nadają się do uprawy na skalniakach (jak  u mnie) a także pod konarami drzew. W moim ogrodzie świetnie czują się w towarzystwie ciemierników i skalnic.

W ogrodach najchętniej uprawiane są odmiany bluszczolistne, dyskowate i purpurowe. Różnią się one nieco porą kwitnienia. Cyklameny bluszczolistne kwitną od lipca do października. Ich kwiat ma dość intensywny zapach a liście zamierają wiosną i pojawiają się ponownie późnym latem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cyklamenty tzw. dyskowate kwitną wczesna wiosną (III – IV) i są bezzapachowe.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zaś cyklameny purpurowe kwitną najdłużej bo od lipca do listopada.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rośliny o kwiecie w kształcie złożonych skrzydeł motyla są idealnymi.  Mogą zdobić nie tylko nasz dom ale i ogród. Szczególnie  cieszą wiosną – gdy  jeszcze niewiele się dzieje na naszych zieleńcach i jesienią, gdy wszystko już tuli się do snu. Polecam serdecznie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s