Cyklamen to wieloletnia roślina bulwiasta, pochodząca z Azji Mniejszej, należąca do rodziny pierwiosnkowatych o zwartym i kępiastym pokroju. Zimozielone liście mają zielono-srebrzysty kolor z pięknym marmurkowym wzorem, co stanowi dodatkowy walor ozdobny oprócz samego kwiatu.
W moim ogrodzie cyklameny perskie pojawiły się dość przypadkowo. Otóż zimą dostałam je jako prezent na urodziny. W domu pięknie i obficie kwitły. W momencie, gdy rośliny przeszły w stan spoczynku wiosną postanowiłam wsadzić ich bulwy (niezbyt głęboko) na rabatę. Wybrałam im osłonięte, ciepłe miejsce ale nie bezpośrednio na słońcu i w pobliżu oczka wodnego. Po krótkim czasie okazało się że stanowisko to bardzo im podpasowało. Mikroklimat tam panujący sprzyjał długiemu kwitnieniu (przez całe lato) i utrzymywała się tam odpowiednia, stała wilgotność podłoża.
Po tak udanym eksperymencie postanowiłam dosadzić w to miejsce jeszcze kilka sztuk. Tym razem zakupiłam cyklameny drobnokwiatowe. Mój wybór okazał się „strzałem w dziesiątkę” gdyż soczysty kolor różowych i fioletowych kwiatów zachwycał swoim pięknem do grudnia.
Cyklameny lubią lekkie i przepuszczalne podłoże o zasadowym bądź obojętnym ph. Rośliny dobrze czują się w niższych temperaturach ale mimo to należy chronić ich bulwy przed silnym mrozem – na zimę okrywam igliwiem. Bulwy mogą być w ziemi przez kilka lat. Z każdym rokiem będą się rozrastać (sadzenie co 20 -30 cm) i coraz obficiej kwitnąć! Świetnie nadają się do uprawy na skalniakach (jak u mnie) a także pod konarami drzew. W moim ogrodzie świetnie czują się w towarzystwie ciemierników i skalnic.
W ogrodach najchętniej uprawiane są odmiany bluszczolistne, dyskowate i purpurowe. Różnią się one nieco porą kwitnienia. Cyklameny bluszczolistne kwitną od lipca do października. Ich kwiat ma dość intensywny zapach a liście zamierają wiosną i pojawiają się ponownie późnym latem.
Cyklamenty tzw. dyskowate kwitną wczesna wiosną (III – IV) i są bezzapachowe.
Zaś cyklameny purpurowe kwitną najdłużej bo od lipca do listopada.
Rośliny o kwiecie w kształcie złożonych skrzydeł motyla są idealnymi. Mogą zdobić nie tylko nasz dom ale i ogród. Szczególnie cieszą wiosną – gdy jeszcze niewiele się dzieje na naszych zieleńcach i jesienią, gdy wszystko już tuli się do snu. Polecam serdecznie!