ŚWIECZNICA piękność porzełomu lata i jesieni.

Jesień już zawitała do ogrodów na dobre. Zaczęły się pierwsze nasze tańce z grabiami. Liście zmieniają kolory. Na dworzu coraz chłodniej a poranne rosy spowijają tajemniczo nasze ogrody. Ta pora roku ma swój specyficzny klimat. Jedni go kochają inni niekoniecznie. Ja jednak uważam, że każda pora roku jest potrzebna i dodatkowo każda ma swój niepowtarzalny urok i wdzięk. Jesień to czas, gdzie rabaty zdobią rośliny bardzo wyczekiwane jak anemony, ale również świecznice zwane także pluskwicami.

P9221934

Świecznica to chyba jedna z najwyższych bylin tego letnio- jesiennego okresu bo osiągająca nawet 2,5 m wysokości. Tworzy zwięzłe i mocne kępy sporych ale i ozdbnych liści i z tego względu potrzebuje sporo miejsca na rabatach. Roślina pochodzi z leśnych obszarów Azji, Ameryki Północnej czy nawet Europy i takie właśnie warunki leśne lubi najbardziej.  Bardzo dobrze a wręcz najlepiej czuje się na miejscach zacienionych ale i zacisznych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Świecznica groniasta

Co jest bardzo ważne w jej uprawie? A mianowicię to, by zapewnić jej wilgotne podłoże bo bylina nie toleruje suszy. Ja zaczynając przygodę z pluskwicą jakoś nieprzywiązałam zbytnio wagi do tego jak później się okazało istotnego warunku. Mając na uwadze, że mój ogród w większości jest ogrodem półcienistym i cienistym posadziłam ją na rabacie obok dużych drzew. Nie wzięłam pod uwagę, że te blisko 40 -letnie „drzewka”  mocno piją wodę i ziemia wokól nich bardzo szybko robi się sucha. W efekcie bylina z roku na rok coraz mniej kwitła i była coraz mniejsza – poprostu zamierała. Zachodziłam w głowę co robić i jedyne co przychodziło mi do głowy to zmiana miejsca. Szpadel w ruch i do dzieła… Roślina zyskała nowe miejsce w towarzystwie innej świecznicy na bardzo wilgotnym podłożu i po 2 latach od przesadzenia wreszcie widać, że jej tam dobrze. W pierwszym roku miała już piękny jeden kwiat a teraz jest ich bardzo dużo. Niesety miejsce jest na tyle ciemne, że mało się tam wybarwiają liście przy odmianie Pink Spike (powinny być wręcz brunatne) ale coś za coś … 

P9221899

Pluskwica jest rośliną dość żarłoczną nie tylko jeśli chodzi o zasoby wody. Lubi także porządne zasilanie. Za dobrą dawkę materii organicznęj, dobrą pruchniczą i żyzną glebę odwdzięczy się niezwykłym pokazem kwiatów i liści. Ja podsypuję ją obornikiem końskim 2 lub nawet 3 razy w sezonie. Uwieżcie mi, że  zapewnienie jej dobrych warunków glebowych bogatych w minerały i wilgoć spowoduję, że roślina zacznie pieknie rosnąć i długimi, bujnymi kwiatami będzie rozjaśniać nasze cieniste zakątki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pink Spike

Kwiaty świecznicy w większości gatunków są długie niczym świeca (stąd taka nazwa) i białe lub lekko różówe. Pluskwica wypuszcza bardzo dużo długich pędów kwiatowych na których po przekwitnięciu tworzą się takie torebki nasienne, które są ozdobą nawet zimą. Kwiaty i liście rośliny mają dość intensywny, słodki zapach co sprawia, że do późnej jesieni są pożywką dla wielu zapylaczy. 

P9092039

Bardzo charakterystyczną cechą tej rośliny są duże trójdzielne liście, wsytępujące w różnych kolorach w zależności od gatunku. Mogą być zielone, purpurowe lub nawet prawie czarne. Do czasu kwitnienia to one właśnie sprawiają, że pluskwica jest atrakcyjną przez cały sezon. Ja czasami zrywam je jakododatek zieleni do bukietów w wazonie.

P9221960

Misty Bule

Świecznica występuje także w odmianach niższych i taką jest np. „Misty blue”. Jest to odmiana świecznicy grubopędowej, kwitnącej wczesną wiosną. Kwiaty są także białe świeczkowate ale dużo mniejsze i wydaje mi się że mniej intensywnie pachną. Jednak prawdzwe piękno tej odmiany ukazuję się właśnie teraz jesienią kiedy na pędach kwiatowych zawiązują się nasienniki. Pędy te przybierają charakterystyczny intensywnie czerwony kolor a zakończone są jakby białą kulką. Wygląda to zjawiskowo.

P9221962

Mam nadzieję, że moje doświadczenie w perypetiach z tą rośliną rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości na jej temat. To wdzięczna roślina, która wymaga troszeczkę naszej uwagi (szczególnie na początku) ale tworząc wysokie i zwarte kępy długich kwiatostanów rozjaśnia nasze cieniste ogrody, a nie będąc rośliną pierwszego planu może stanowić przepiękne tło dla wielu innych nasadzeń. Zaproście ją do swojego ogrodu a napewno nie będziecie zawiedzeni.

 

4 uwagi do wpisu “ŚWIECZNICA piękność porzełomu lata i jesieni.

  1. Świetny artykuł o pluskwicy, jednej z najwyższych bylin letnio-jesiennego okresu, która rośnie do 2,5 metra wysokości!Ważne jest zapewnienie roślinie wilgotnego podłoża, ponieważ nie toleruje ona suszy, a także dobrych warunków glebowych bogatych w minerały i wilgoci. Dziękujemy za artykuł i przydatne wskazówki dotyczące uprawy pluskwicy!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s