Jeśli lubisz, przechadzać się po ogrodzie i pochłaniać go wszystkimi zmysłami to tytoń ozdobny to roślina właśnie dla Ciebie.
Uprawiam tytoń ozdobny od kilku lat i w tej chwili, już nie wyobrażam sobie mojego ogrodu bez niego. Ta burza kwiatów i moc kolorów a do tego obłędny, jakby jaśminowy zapach rozchodzący się wieczorem po ogrodzie jest nieoceniony.
Każdego roku wysiewam tytoń w lutym i stawiam na ciepły parapet. Robię to wcześniej by szybciej i dłużej móc cieszyć się jego kwiatami. W maju wysadzam na miejsce stałe w ogrodzie.
Tytoń ozdobny w naszym klimacie uchodzi za roślinę jednoroczną. Do tego aby zadomowił się w naszych ogrodach potrzebuje zacisznego, nieco wilgotnego i półcienistego miejsca. Dobrze radzi sobie również na słońcu ale nie znosi suszy.
U mnie rośnie na stanowisku półcienistym i bardzo wilgotnym w dość przepuszczalnej glebie. Lubi nawożenie dla roślin kwitnących ale niestety nie jest zbyt odporny na mączniaka.
Jest to roślina pełni lata a więc teraz jest ten czas, kiedy możemy cieszyć się jego kolorami i niesamowitym zapachem. Tytoń jest taką nieco dziwną roślina: kwitnie przeważnie wieczorem i wtedy ten zapach jest też najbardziej intensywny. W dzień jego kwiat jest przymknięty, choć zaobserwowałam że nie każdy z nich się zamyka.
Roślina kwitnie bardzo intensywnie i ilość kwiatów przyrasta z czasem rozwoju łodygi. Jego pokrój będą tworzyły wzniesione i bardzo rozgałęzione w miarę sztywne pędy zakończone zebranymi w luźne wiechy kwiatami. Kwiaty tytoniu mają najprzeróżniejsze barwy od białego po żółty, czerwony i fiolet. Pojedyńczy kwiat wygląda jak gwiazdka umieszczona na długiej rurce.
Przez zapach jaki wieczorem wydzielają nie sposób przejść koło nich obojętnie. Ten aromat wabi motyle a także owady. W ostatnim czasie u mnie stałym bywalcem na kwiatach tytoniu jest furczak gołąbek zwany też polskim koliberkiem. Z racji tak intensywnej woni jaką wydziela tytoń dobrze jest go sadzić w dużych grupach w miejscach, gdzie często przebywamy np. przy ścieżkach na balkonach, tarasach i w miejscach naszego wypoczynku.
Roślina dorasta do ok półtora metra i dość mocno się krzy. Potrafi się też sama wysiewać ale z nasion może być już zupełnie inny kwiat tzw. niespodzianka – u mnie zdarzyły sie też dwubarwne samosiejki.
Tytoń ma bardzo ciekawe liście. Są one długie, owalne i lekko omszone. Łodyga w raz liśćmi pokryta jest dość lepką substancją wiec trochę kleją się do rąk.
Pielęgnacja rośliny nie jest zbyt wymagająca. Wystarczy zadbać o nawożenie i właściwie to wszystko. Ja swoim roślinom przycinam przekwitle kwiatostany by wymusić na nich jeszcze bujniejsze i jeszcze dłuższe kwitnienie. Kolejnym zabiegiem jest oczyszczanie jak u surfinii z przekwitłych drobnych kwiatów ale moim zdaniem to tylko kwestia estetyki a wiatr doskonale sam je oczyszcza. Dość ważną według mnie rzeczą by ładnie prezentowały się nasze rośliny jest stawianie podpór. Kwiaty wysoko wyrastają i przy sporym wietrze lubią się pokładać.
Tytoń to idealna roślina dla tych co lubią z ogrodu czerpać pełnymi garściami. Ciekawy jest nie tylko jego pokrój ale także czasem barwa kwiatu i przepiękny i niezwykle intensywny zapach. Zaproście go do ogrodu a napewno zostanie już z Wami na dłużej.
Nigdy nie myślałam nad tym aby faktycznie zasadzić w ogrodzie tytoń ozdobny. Zachęciłaś mnie i myślę, że w przyszłym sezonie ja także będę się nim cieszyć u siebie 🙂 Zastanawiam się tylko nad glebą. Z tego co piszesz – to dość delikatna roślina. Czy należy najpierw rozpulchnić ziemię wertykulatorem?
PolubieniePolubienie
Wita, cieszę się że zachęciłam Cie do uprawy tutonij! To naprawdę wdzieczna roślina – u mnie rośnie na kwaśnym podłożu ale przede wszystkim na wilgotnym podłożu. Struktura ziemi jest tam dobrzez uprawiona. Na wiosnę trochę przekopukję i dodaję obornika – w tym roku tego nie nie przekopała a obornik naturany sypnełam z góry!! Efekt – dokładnie identyczny wiec smiem twierdzić że nie trzeba zbytnio rozluźiać gleby jeśli nie jest to ziemia gliniasta lub ilasta!! Pozdrawiam i proszę siępodzielić efektami uprawy.
PolubieniePolubienie