Pięknotka – jesienna fioletowa księżniczka.

Jesień to pora, kiedy w ogrodach króluje czerwień i żółty ale nie tylko… Ciekawym i jakże innym o tej porze roku jest kolor fioletu.

PA093647

 Możemy zaobserwować go na dorodnych i błyszczących owocach Kalikarpy.  Dojrzewają one właśnie jesienią i są oryginalną ozdobą aż do Świąt Bożego Narodzenia. Jagody zebrane są w charakterystyczne kuliste grona.  Najobfitsze owocowanie krzewu można obserwować po długim i upalnym lecie. Najbardziej popularną odmianą jest Pięknotka Bodiniera Profusion. Jest to odmiana charakteryzująca się niskim wzrostem i obfitym owocowaniem ale żeby tak było, dobrze jest mieć wiecej niż jeden krzew w ogrodzie, by rośliny wzajemnie się zapylały. Wtedy mamy jeszcze większe szanse na obfite kwitnienie i co za tym idzie obfite owocowanie. Owoce Pięknotki swym kolorem przyciągają ptaki i w zimowe dni są dla nich źródłem witamin i energii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kwiaty Kalikarpy są dość niepozorne. Pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia w kącikach liści. Są drobne i niezwykle delikatne, lekko różówe lub fioletowe. Zawsze są mocno ukryte pod liśćmi dlatego czasem trudno nam je dojrzeć.

Ozdobą Pieknotki są również liście. Wiosną długie, lacetowate i ząbkowane a  jesienią potrafią przebawrwiać się w bardzo jaskrawe kolory, stanowiąc niezwykłe i kontrastowe tło dla owoców.

Lieratura mówi iż Pięknotki są stosunkowo łatwe w uprawie i odporne na choroby, ale… Aby tak było trzeba spełnić kilka warunków, mianowicie:  należy zapewnić im  słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru, nadmiernego deszczu i suszy. Roślina dobrze czuje się na przepuszczalnej, próchniczej, lekko kwaśnej (do zasadowej) glebie. Lubi stałą ale nie nadmierną wilgoć. Ważną rzeczą jest jej regularne nawożenie, gdyż niedobór składników pokarmowych może powodować zrzucanie zawiązków owoców. Należy pamiętać  że Pięknotka pochodzi z Chin i jest bardziej ciepłolubną dlatego młode nasadzenia mogą przemarzać w naszym klimacie. Aby dobrze zabezpieczyć je przed mrozami dobrze jest usypać kopczyk nad bryłą korzeniową z dodatkiem kory a górę rośliny otulić agrowłókniną.

Wiosenna pielegnacja Kalikarpy polega na skróceniu młodej rośliny (w 1 roku po posadzeniu) nad 2 lub 3 oczkiem by ładnie się rozkrzewiła. W drugim roku pędy przycinamy o połowę a w nastepnych latach wycinamy jedynie pędy chore, uszkodzone, zmarznięte, stare (jeśli chcemy odmłodzić roślinę) oraz pędy pokładające się i krzyżujące sie (by krzew miał piękny pokrój) .

 Pięknotka to krzew o niebywałych walorach ozdobnych. Z powodzeniem jest wykorzystywana we florystyce. Atrakcyjnie wygląda jako dodatek w bukietach i wiankach. Zimą jest  ciekawym fioletowym akcentem do wazonu. Zaproście ją do swoich ogrodów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s