Krwawiące serce czyli serduszka okazała!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niebywały urok, delikatność, świeżość i niesamowity czar. Wszystkie te słowa według mnie doskonale opisują niezwykle ozdobną bylinę jaką jest „Serduszka”. Jej niesamowitym walorem są niepowtarzalne w formie kwiaty, przypominające płaczące lub krwawiące serce. To właśnie od kwiatów wzięła się nazwa byliny (z angielskiego „bleeding heart”- krwawiące serce).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Serduszka jest jedną z najwcześniej kwitnących bylin. Odmiana „Yellow Leaves” zakwita już w kwietniu i cieszy nas tym widokiem nawet do czerwca! Dodatkowym walorem tej odmiany są pistacjowe, zielone, strzępiaste liście.

Byliny tego gatunku tworzą zwarte kępy dorastające nawet do 60 cm wysokości. Pokrój jej jest wzniosły z lekko przewieszającymi się pędami pełnymi różowych, białych lub czerwonych serduszek (w zalezści od odmiany). Groniaste pędy doskonale nadają się na kwiat cięty. Rośliona potrafi długo i obficie kwitnąć a potem całkowiecie zamiera – dlatego nie jet to bylina tzw. pierwszego planu. Dobrze sadzic ją w pobliżu bylin, które w okresie lata zakryją pustą przestrzeń.  Jak już wspomniałam jest to dość delikatna  i krucha bylina dlatego nie powinno się jej sadzić przy bylinach bardzo ekspansywnych.

Serduszka najlepiej czuje się na stanowiskach pólcienistych lub zacienionych. Na otwartym słońcu liście szybko więdną i roślina zanika. Optymalne stanowisko powinno mieć próchniczą, przepuszczalną, żyzną i wilgotną (ale bez zastoin) glebę.

Aby roślina pięknie kwitła wymaga od nas oczywiście odpowiedniego nawożenia w czasie wegetacji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wśród gatunku znajdziemy równiez odmiany o niższym wzroście i co za tym idzie mniejszych kwiatach ale osadzonych na nieco sztywniejszych gałązkach. Taką odminą jest np. serduszka piękna „Aurora”. Kwiaty są bardziej zwarte a pokrój nazwijmy to bardziej wędrowny i luźny. Kwitnie od maja do lipca.

Rośliny te goszczą w moim ogrodzie od niedawna bo od 2 lat, ale skradły moje serce na całego.  Zachwyciły mnie rewelacyjną mrozoodpornością, która w tym roku miała ogromne znaczenie szczególnie dla wczesnych bylin . Postanowiłam więc rozszerzyć moją kolekcję o inne odmiany: takie jak serduszka okazała „Alba” o białych kwiatach i serduszka okazała „Valentine” o kwiatach czerwonych z białą łezką.

Mam nadzieję że choć troszkę zainteresowałam Was tą piekną i dość oryginalną byliną. To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów i miłośników ogrodów!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s