Jesienny storczyk czyli Trójsklepka owłosiona!

Czy jesień w ogrodzie musi być nudna? Nie! Jesień jest pięknym czasem wprowadzającym wiele  kolorów za sprawą przebarwiającyh się liści drzew, krzewów i traw. Ale nie tylko… Doskonałym przykładem na to że w ogrodzie może być ciekawie i orginalnie w czasie gdy wszystko powoli przechodzi w stan spoczynku jest „żabi storczyk”. Mowa tu oczywiście o pięknej i dość niepozornej „Trójsklepce owłosionej”. Ten jesienny storczyk, bo tak też jest nazywana, to typowy kwiat jesieni pochodzący z Azji. Jej budowa, wygląd i kolorystyka jest bardzo zbliżona do storczyka  (np. phalaenopsis) !

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Piękność ta należy do rodziny liliowatych i ze storczykiem w rzeczywistości nie ma nic wspólnego.  A jednak jest nie lada gratką dla  wielu ogrodników. Trósklepka to roślina wieloletnia, kłączowa ale ze względów na późny okres kwitnienia bywa nieco kapryśna. Jej kwiaty są dość wrażliwe na mocniejsze jesienne przymrozki. Nieraz może się więc zdarzyć, że wypuszczone już pąki nie zakwitną. Z tych właśnie względów warto ją sadzić na miejscach cieplejszych i dobrze osłoniętych od wiatru albo okrywać jej kwiaty agrowłukniną by mogły się w pełni rozwinąć i dłużej kwitnąć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kwitnie od sierpnia lub września do pierwszych przymrozków. Kwiaty  bywają od jasnoliliowych do różowych z charakterystycznymi ciemnymi wręcz purpurowymi centkami – stąd też  potoczna nazwa „storczyk żabi” lub „storczyk ropuszy”.  Nie bywałą jej ozdobą oprócz kwiatów są również mocne, lekko owłosione, dość długie  i niekiedy nakrapiane liście.

Jak już wcześniej wspomniałam roślina lubi miejsce ciepłe, zaciszne ale przede wszystkim półcieniste. Doskonale czuje się na glebie kwaśnej, próchniczej, dobrze zdrenowanej a co za tym idzie na umiarkowanie wilgotnej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Trójsklepka doskonale nadaje się do nasadzeń skalnych i na rabaty. Świetnie wygląda w kompozycjach florystycznych czy poprostu w wazonie. W zimę należy pamiętać by nie miała za mokro i w tym celu młode rośliny dobrze jest okryć warstwą suchych liści. Starsze kłącza są w pełni mrozoodporne w naszym klimacie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak widzicie jest to ciekawa i pełna niespodzianek roślina, a do tego jest ona jadalną z liści  (oczywiście po odpowiedniej obróbce termalnej).

Jeśli więc chcecie aby Wasz ogród zachwycał orginalnymi i nieco egzotycznymi roślinami jesienią, to żabi storczyk jest świetną propozycją. Do tego jak każda orginalna i piękna roślina lubi być niegroźne kapryśna i jednocześnie nieprzerwanie zachwycać swoją urodą. Polecam gorąco! 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s