HORTENSJE w jesiennej odsłonie!

„Jesień, jesień, jesień ach to ty….”

Jesień to  spektakl  różnorodnych barw kwiatów i  liści. To właśnie o tej porze roku prym w moim ogrodzie wiodą hortensje. Zakwitają latem, pięknymi, dużymi,  kwiatami  i cieszą nas nimi aż do przymrozków.

Zarówno hortensja ogrodowa jak i bukietowa są  łatwe w pielęgnacji. Wymagają żyznych, próchniczych i przepuszczalnych gleb  o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie.  Dobrze prezentują się na stanowiskach od słonecznych  (h. bukietowe) do półcienistych (hortensje ogrodowe) i nieco osłoniętych od wiatru. W sezonie musimy im zapewnić odpowiednie nawożenie specjalnymi preparatami a także systematyczne podlewanie szczególnie podczas suszy.

Ważnym aspektem w pielęgnacji  krzewów jest przycinanie. Hortensje ogrodowe tniemy późną jesienią  – tylko przekwitłe kwiatostany.  Zaś odmiany bukietowe mocno traktujemy  wczesną wiosną (koniec marca), by pobudzić roślinę do intensywnego kwitnienia.

Oba rodzaje hortensji w moim ogrodzie doskonale zimują.  Hortensja ogrodowa jest jednak bardziej wrażliwa na przymrozki  i tej kapryśnej wiosny okrywałam krzewy agrowłókniną.

20160714_101236.jpg

Choć mam kilka odmian już leciwych, hortensje ogrodowe nadal mnie zaskakują.  Są to  kwiaty „kameleony”. Kolor ich zmienia się w zależności od stopnia zakwaszenia gleby:  niebieski lub fioletowy uzyskamy na kwaśnym podłożu a czerwony na  zbliżonym do zasadowego. Intensywność barw kwiatów będzie się zwiększać wraz z porą roku.

PB070438.jpg

Hortensje bukietowe kwitną na pędach jednorocznych i zadziwiają nas ogromnymi kwiatostanami ( ok.35 cm wys.), które dodatkowo zmieniają barwę w zależności od pory roku i fazy rozwoju. Hortensja bukietowa „LimeLight” ma dość nietypowy kolor kwiatów – w odcieniach zieleni.

P8084966.JPG

Późnym latem staje się kremowy, jesienią lekko różowy a potem brązowieje i zasycha .

P9196566.JPG

Z kolei odmiana Vanille Fraise „Renhy”  zakwita na początku lata na biało,

P8084944.JPG

potem stopniowo różowieje a jesienią przybiera barwę czerwonkawą.

PA046802.JPG

U mnie jest to dwuletni krzew więc  na spektakularne efekty muszę jeszcze poczekać.

Bardzo ciekawa jest hortensja piłkowana „Intermedia”.

P7104115.JPG

Charakteryzuje się ona  delikatnym  płaskim kwiatostanem, o kwiatach zewnętrznych płonnych różowych i płodnych w środku delikatnie niebiesko – różowych.  Odmiana ta u mnie doskonale radzi sobie w cieniu. Kwitnie obficie od lipca do września ale jest bardzo wrażliwa na suszę. Potrafi więdnąć. Ma piłkowane brzegi liści w intensywnie zielonym kolorze. Spód ich jest lekko omszony a jesienią potrafią przebarwić się na czerwono.

Hortensje są piękne całe lato, ale ja zaczynam je cenić  jesienią. Wtedy ich barwy kwiatów i liści  dominują nad resztą nasadzeń. Są to również  rośliny, które  doskonale pozwolą nam  zatrzymać  lato na dłużej. Z racji, że ich kwiat jest sztywno osadzony, trwały i duży  –  ścięty i zasuszony dobrze nadaje się do dekoracji florystycznych,

P9276672.JPG

P9276627.JPG

którymi przyozdabiam inne części ogrodu. Zimą zaś farbuje je na złoty kolor i wkładam do  dekoracji bożonarodzeniowych.

20161219_175640.jpg

Hortensje to cenne rośliny dla ogrodu – są jego ozdobą przez całe lato, jesień a nawet zimę!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s