Bergenia – roślina niewymagająca – idealna do każdego ogrodu.

Moi drodzy jeśli macie ogród i chcecie aby było w nim kolorowo szczególnie wiosną, a nie macie zbyt wiele czasu na prace ogrodnicze to BERGENIA jest idealna właśnie dla Was. Mało tego… Bergenia będzie zdobiła Wasz ogród przez cały sezon, gdyż jest to gatunek zimozielony. Jej liście przebarwione na brązowy kolor są piękne jesienią a wiosną i latem mają soczystą, błyszczącą zieleń.

Bergenia należy do niewysokich (ok. 30- 40 cm)  roślin skalnicowatych i dlatego świetnie sobie  radzi w każdych warunkach. Najobficiej kwitnie oczywiście na miejscach słonecznych i w glebie przepuszczalnej ale najlepiej czuje się w półcieniu, gdyż mocne słońce parzy liście. Niestaraszny jest jej także cień choć tutaj trochę słabiej kwitnie. Bergenia posiada tą zaletę, że jest rośliną długowieczną tzn. może bardzo długo rosnąć na tym samym stanowisku (nawet do 10 lat) o czym sama się przekonałam.  Bergenia uwielbia miejsca skaliste i ciasne dlatego świetnie nadaje się na murki i skalniaki a także jako roslina okrywowa do zadarniania przestrzni pod dużymi drzewami. Rewelacyjnie czuję się także przy oczkach wodnych ale na niezbyt bagiennych stanowiskach. Lubi wodę ale nie jej zastoje, gdyż kłącza mogłyby zacząć gnić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bergenia grubolistna biała.

Roślina ta należy do jednych z najbardziej dekoracyjnych roślin szczególnie w okresie wiosennym.  W kwietniu i maju zachwyca nas niezliczoną ilością pięknych wiechowatych, prawie kulistych bądź parasolowatych kwiatostanów, wyrastających na lekko zaczerwienionych łodygach ponad liście.  Kwiaty mają biały, lekko  lub intensywnie różowy kolor. W trakcie kwitnienia roztacza nieopodal siebie nieziemski zapach wabiący rzesze motyli i owadów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Roślina miododajna  już zanim się w pełni rozkwitnie.

Jedynym zabiegiem jakiego od nas wymaga to wycinanie przekwitłych kwiatostanów i wiosną oczyszczenie jej ze starych kłączy i gnijących liści. Jest tak dobrze przystosowującą się rośliną do warunków w których się znajduję, że nie wymaga od nas nawet nawożenia. Oczywiście dobrze jeśli to zrobimy bo roślina będzie miała więcej składników odżywczych ale nie jest to niezbędne jak w przypadku innych roślin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bergenia o ciemno różowych nieco mniejszych kwiatach.

Kolejną zaletą Bergeni jest jej łatwość rozmanażania. Możemy z jednej rośliny w niedługim czasie uzyskać piękny szpaler bez specjalnie dużego wysiłku i nakładu finansowego. Najlepszym terminem do wykownywania tej czynności jest wczesna wiosna (koniec marca). Po uprzednim oczyszczeniu rośliny ze starych obumarłych części pobieram zdrowo wyglądające kłącze, które potem wsadzam do doniczki z ziemią lub bezpośrednio do gruntu na stałe miejsce. Taka sadzonka kwitnie już w następnym roku.  Jest jeszcze jeden sposób rozmnażania tej rośliny, ale ja go nie praktykowałam. Wybiera się silny i zdrowy pęd (klącze) i dzieli się go na kilka kawałków, które pożniej ułożone na płasko w skrzyniach zasypujemy piaskiem. Gdy tak przygotowane sadzonki puszczą pędy wsadza się je w donice.

Jak mniemam zauważyliście, że  Bergenia to roślina praktycznie samowystarczalna i bardzo odporna na mróz i choroby. Mam nadzieję, że będąc rośliną niekłopotliwą zagości także w Waszych zielonych zakątkach. Polecam bo warto.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s