Pigwówka z miodem

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PIGWÓWKA Z MIODEM

Mam dla Was dzisiaj przepis na wspaniałą nalewkę z najbardziej aromatycznych owoców jakie znam. Są to owoce pigwy, czyli owoce zawierające możliwie największa dawkę składników odżywczych, pektyn i olejku eterycznego, witaminy c oraz cukrów. Pigwa działa antybakteryjnie, pomaga przy problemach jelitowych, pobudza trawienie, dobrze wpływa na układ krwionośny. Owoce te nie nadają się do bezpośredniego spożycia,  gdyż ich miąższ jest twardy i ma cierpki smak. Owoce muszą być dobrze dojrzałe i bardzo aromatyczne, dlatego zbiera się je późna jesienią (listopad).  Oto przepis na nalewkę z pigwy z domieszką miodu. Jest to czasochłonna nalewka, ale efekt warty tej pracy.

Składniki:

  • 1 kg dojrzałych owoców pigwy
  • 1 szklanka cukru
  • 1/2 l wódki
  • 4 łyżki płynnego miodu (lipowy lub akacjowy)
  • skórka z pomarańczy
  • sok z 1/2 pomarańczy
  • 50 ml rumu

Umyte owoce kroimy na ćwiartki i pozbywamy się gniazd nasiennych. Oczyszczoną pigwę kroimy na drobniejsze kawałki lub ścieramy na tarce o grubych oczkach. Tak przygotowane owoce wkładamy do słoja i zalewamy wódką.

Zostawiamy nalewkę na 2 lub 3 tygodnie. Po tym czasie ekstrakt nalewki zlewamy do innego naczynia  i odstawiamy. Pozostałą pigwę zasypujemy cukrem – zamykamy ponownie w słoiku i odstawiamy na tydzień w ciepłe miejsce by cukier się dobrze rozpuścił. Przez ten czas pamiętamy o wstrząsaniu  naczyniem – przyspiesza to proces powstawania syropu.

Gdy cukier jest już płynny zlewamy powstały syrop i łączymy go z wcześniej zlanym ekstraktem. Do powstałej nalewki dodajemy resztę składników, czyli: miód, rum, skórkę i sok z pomarańczy. Wszystko ponownie odstawiamy na 2 tygodnie!

Po tym czasie nalewkę należy przecedzić przez sito wyłożone gazą  lub przez specjalny woreczek  do filtracji moszczu. Tak starannie przygotowaną nalewkę rozlewam do butelek i odstawiam jeszcze na 2-3 miesiące by dojrzała.

Polecam!! Smacznego!! 🙂

2 uwagi do wpisu “Pigwówka z miodem

  1. Z pomarańczami i miodem musi być pyszna! Ja robię z owoców pigwowca, są bardziej aromatyczne od pigwy, ale przyznam, że z pigwy ani nie robiłam, ani nie piłam.
    Gratuluję założenia bloga, będę kibicować i zaglądać ❤

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s